Паксе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паксе
ປາກເຊ
Палатата Чампасак.
Палатата Чампасак.
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Laos" does not existМестоположба во Лаос
Координати: 15°07′N 105°47′E / 15.117° СГШ; 105.783° ИГД / 15.117; 105.783
ДржаваЛаос
ПокраинаЧампасак
Население
 • Вкупно70,000
 • РелигијаБидизам

Паксе (лаоски ປາກເຊ /pȁːk séː/„устие на реката Се“) — град во Лаос. Паксе има вкупно население од околу 70.000 жители и се наоѓа на реките Меконг и Седионе. Паксе е најголем град во покраината Чампасак, каде е и главен град. Паксе бил главен град на Кралството Чампасак.

Поврзано[уреди | уреди извор]