Паихиа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Паихиа
Paihia
Паихиа се наоѓа во Нортленд
Паихиа
Координати: 35°16′56″ ЈГШ 174°05′28″ ИГД / 
Земја Нов Зеланд
Регион Нортленд
Округ Далечен Север
Население (2006)
 • Вкупно 1.770

Паихиа (маорски: Paihia) е главното туристичко место на Заливот на Островите во округот Далечен Север на Северниот Остров на Нов Зеланд. Гратчето се наоѓа недалеку од историското место Расел и Керикери, 60 км северно од Фангареи. Местото е забележително по тоа што тука е одигран првиот натпревар во крикет во Нов Зеланд.

Недалеку на север се наоѓа и историски важното место Ваитанги, како и Харуру Фолс/Ватеа на запад; селото Опуа и селцето Те Хауми на југ.

Паихиа брои 1.770 жители (2006 г.), што претставува пад за 66 жители споредено со 2001 г.[1]

Гратчето има основно училиште.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]