Падулс (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Padules, Spain
Знаме на Padules, Spain
Знаме
Координати: 37°00′ СГШ 2°46′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 27 км2
Надм. вис. 754 м
Население (2005)
 • Вкупно 504
 • Густина 18,7/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Падулс е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Падулс (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

491

481 475 466 449 455 504

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Padules - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Padules - Diputación Provincial de Almería