Прејди на содржината

Падот на црниот јастреб (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Падот на црниот јастреб (англиски: Black Hawk Down) — американски филм, во режија на Ридли Скот, со Ерик Бана и Том Харди во главните улоги.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во 1990-тите, елитни американски војници учествуваат во една акција во Сомалија, со цел да грабнат високи офицери на една воена фракција поради чија корумпираност гладуваат стотици илјади Сомалијци. Меѓутоа, едночасовната акција пропаѓа при што се срушени два хеликоптера од типот „Блек хок“, така што започнува петнаесетчасовна акција за спасување.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Падот на црниот јастреб“, Антена, број 952, 23.9.2016, стр. 15.