Падот на Фес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Падот на Фес се случил во 1576 година кога мароканскиот град бил заземен од страна на Османлиската империја. Османлиите имале сила од околу 10.000 војници, испратени кон Физ од Алжир.

Наводи[уреди | уреди извор]