Падот на Византија (група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падот на Византија
ПотеклоСкопје, Македонија
Жанровипост-панк, дарк вејв, византиска музика
Членови
Горан Трајковски - вокали
Зоран Дабиќ - гитара
Шапенд Инрахим - тапани
Сами Ибрахим - бас гитара

Падот на Византија е македонска дарк вејв група која настанала во 1983 година. Горан Трајкоски,[1] кој ја предводи оваа група потоа продолжува во други состави како Мизар (Второто Откровение), а ја формира и Анастасија. Падот на Византија почнува со post punk и експериментален панк, но набрзо го оформува својот darkwave звук, инспириран од бендови како Joy Division и Bauhaus, со елементи на македонска етно музика и црковнословенски пеења.

Иако бендот се распаѓа во 1985 година, тие остануваат запаметени на просторите на цела Југославија.

Членови[уреди | уреди извор]

Од октомври 1983 до септември 1984 година во групата членувале:

Од октомври 1984 до јуни 1985 године групата настапувала во следниов состав:[2]

Изданија[уреди | уреди извор]

Во текот на двете години на постоењето, групата не објавила сопствен материјал на официјален носач на звук, но нивните песни се застапени на компилациите „Македонски документ“ (песната „Сепак истата состојба“)[3] и „Ноќ над Југославија“.

Концерти[уреди | уреди извор]

Падот на Византија, во текот на своето краткотрајно постоење, има одржано концерти во следните градови:

Дискографија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. „Почесна стрелба“ - 20 години потоа Архивирано на 13 јануари 2007 г., Теа Модерна бр 146, 30 април 2003 г.
  2. Македонски документ / Macedonian Document step 1. ТРОТ, CD 001, 1994.
  3. Македонски документ / Macedonian Document step 1. ТРОТ, CD 001, 1994.

Слични содржини[уреди | уреди извор]