Павол Демитра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павол Демитра
Роден ноември 29, 1974(1974-11-29)
Чехословачка
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 36)
Јарослављ, Русија
Позиција центар
Shoots лево
Played for ХК Дукла Тренчин (Cze-1/SlEx)
Ottawa Senators
St. Louis Blues
Los Angeles Kings
Minnesota Wild
Vancouver Canucks
Локомотив Јарослављ (KHL)
Национален тим  Словачка
Драфт 227, 1993
Ottawa Senators
Кариера 1992–2011

Павол Демитра (роден на 29 ноември 1974 - 7 септември 2011) бил словачки хокеар.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]