Павлодарска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Павлодар (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Павлодарска област
Павлодар облысы
Павлодарская область
Област
Грб на Павлодарска област
Грб
Павлодарската област во Казахстан
Павлодарската област во Казахстан
Координати: 52°18′N 76°57′E / 52.300° СГШ; 76.950° ИГД / 52.300; 76.950Координати: 52°18′N 76°57′E / 52.300° СГШ; 76.950° ИГД / 52.300; 76.950
Држава Казахстан
Админ. центарПавлодар
Управа
 • УправникБакауов, Булат Жумабекович
Површина[1]
 • Вкупна124.800 км2 (48,200 ми2)
Население (2007-01-01)[1]
 • Вкупно744.860
 • Густина6,0/км2 (15/ми2)
Часовен појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број140100 - 141200
Повикувачки број+7 (718)
ISO 3166KZ-PAV
Рег. таб.S, 14
Окрузи10
Градови3
Села504 [2]
Мреж. местоhttp://akimat-pvl.gov.kz/index.php?lang=kz

Павлодарска област (казашки: Павлодар облысы, руски: Павлодарская область) — една од 14-те области во Казахстан. Главен град е Павлодар, со население од 300.200 жители. Целата област има 744,860 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]