Павлодарска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Павлодар (област))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Павлодарска област
Павлодар облысы
Павлодарская область
Област
Грб на Павлодарска област
Грб
Павлодарската област во Казахстан
Павлодарската област во Казахстан
Координати: 52°18′ СГШ 76°57′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Админ. центар Павлодар
Управа
 • Управник Бакауов, Булат Жумабекович
Површина[1]
 • Вкупна 124.800 км2
Население (2007-01-01)[1]
 • Вкупно 744.860
 • Густина 5.9.684.294.871.795.0/км2
Часовен појас источен (UTC+6)
 • Лете (DST) не се применува (UTC+6)
Поштенски број 140100 - 141200
Повикувачки број +7 (718)
ISO 3166 KZ-PAV
Рег. таб. S, 14
Окрузи 10
Градови 3
Села 504 [2]
Мреж. место http://akimat-pvl.gov.kz/index.php?lang=kz

Павлодарска област (казашки: Павлодар облысы, руски: Павлодарская область) — една од 14-те области во Казахстан. Главен град е Павлодар, со население од 300.200 жители. Целата област има 744,860 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]