Павлина Бруниус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Павлина Бруниус
Роден(а)10 февруари 1881(1881-02-10)
Стокхолм, Шведска
Починал(а)30 март 1954(1954-03-30) (возр. 73)
Стокхолм
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица
СопружникЏон В. Бруниус (1909-1935)
ДецаАна-Мари Бруниус, Пале Бруниус

Павлина Бруниус (родена Ема Марија Павлина Линдстет на 10 февруари 1881 во Стокхолм - 30 март 1954 во Стокхолм) — шведска глумица во театар и филм, сценаристка и режисерка на филмови и театарски претстави. Таа била извршен директор на Кралскиот драмски театар од 1938 до 1948 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена во 1881 година, Бруниус станала студент на балет во 1891 година, но ги прекинала студиите за балет за да се едуцира за говорна драма. Била ангажирана во театарот Olimpiateatern во 1902 година. Заедно со нејзиниот сопруг (Џон В. Бруниус) и колешката, , таа била извршен директор на театарот Oscarsteatern во 1926–1932 година. Во 1938 година, таа била ангажирана како извршен директор на Кралскиот драмски театар.

Била омажана во периодот од 1909–1935 година со глумецот Џон В. Бруниус. Таа била мајка на глумицата Ана-Мари Бруниус и глумецот Пале Бруниус.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]