Павел Брожек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полска Павел Брожек
Лични податоци
Роден на 21 април 1983(1983-04-21)(41 г.)
Роден во Келце, Полска
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Висла Краков Висла Краков
Број 23
Младинска кариера
Полонија Бјалогон Келце
СМС Забже
Висла Краков Висла Краков
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2010 Висла Краков Висла Краков 178 (81)
2002ЛКС Лоѓ ЛКС Лоѓ 8 (0)
2004ГКС Катовице ГКС Катовице 20 (5)
2011–2012 Трабзонспор Трабзонспор 19 (3)
2012Селтик Селтик 3 (0)
2012–2013 Рекреативо Уелва Рекреативо Уелва 18 (2)
2013– Висла Краков Висла Краков 98 (47)
Репрезентација
1999 Полска Полска 15 3 (0)
1999-2000 Полска Полска 16 16 (7)
1999-2001 Полска Полска 17 14 (7)
2000-2001 Полска Полска 18 11 (3)
2001-2002 Полска Полска 19 6 (3)
2003 Полска Полска 20 7 (4)
2004-2005 Полска Полска 21 11 (12)
2005- Полска Полска 38 (9)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јануари 2012

Павел Лукаш Брожек (полски: Paweł Łukasz Brożek; р. 21 април 1983) — полски фудбалер, напаѓач на Висла Краков и на полската репрезентација.