ПФК Беласица (Петрич)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беласица (Петрич)
Belasitsa Petrich.png
Целосно име ФК Беласица - Петрич
Основан 1923
Стадион стадион Цар Самуил
Капацитет 15.000
Лига В група
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК „Беласица“ е фудбалски клуб од градот Петрич, Бугарија. Игра во В група. Тренер на клубот во моментов е Мирослав Митев.