ПУ „Христо Узунов“ - Брждани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Христо Узунов“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кичево
Наречено по: Христо Узунов
Нас. место: Брждани
Адреса: с. Брждани
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Христо Узунов“ (официјално: Основно општинско училиште „Христо Узунов“ - Брждани; скратено: ООУ „Христо Узунов“) — централно основно училиште во селото Брждани. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Брждани.

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски револуционер Христо Узунов.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на самото сретсело во Брждани.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Координати: 41°26′41.24″N 20°55′1.62″E / 41.4447889° N; 20.9171167° E / 41.4447889; 20.9171167