ПУ „Христијан Тодоровски-Карпош“ - Радибуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Христијан Тодоровски-Карпош“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Ранковце
Наречено по: Христијан Тодоровски-Карпош
Нас. место: Радибуш
Адреса: с. Радибуш
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Христијан Тодоровски-Карпош“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Христијан Тодоровски-Карпош“ - Радибуш; скратено: ПООУ „Христијан Тодоровски-Карпош“) — подрачно основно училиште во селото Радибуш, претставува единка на училиштето истоименото училиште од селото Ранковце.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски партизан од НОБ и народен херој Христијан Тодоровски-Карпош.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Радибуш.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Лична карта“. ООУ „Христијан Тодоровски-Карпош“. конс. 2019-03-13. 

Координати: 42°12′1″N 22°3′33″E / 42.20028° СГШ; 22.05917° ИГД / 42.20028; 22.05917