ПУ „Св. Климент Охридски“ - Суводол

Координати: 41°31′12″N 21°14′32″E / 41.52000° СГШ; 21.24222° ИГД / 41.52000; 21.24222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Климент Охридски

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Македонски Брод
Наречено по: Св. Климент Охридски
Нас. место: Суводол
Адреса: с. Суводол
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Св. Климент Охридски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Св. Климент Охридски“ - Суводол; скратено: ПООУ „Св. Климент Охридски“) — подрачно основно училиште во селото Суводол, составен дел на истоименото училиште од градот Македонски Брод.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот светец и просветител Свети Климент Охридски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Суводол, во близина на црквата „Св. Никола“.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПУ Суводол“. македонски: ОУ „Св. Климент Охридски“ - Македонски Брод. Посетено на 8 ноември 2017.

41°31′12″N 21°14′32″E / 41.52000° СГШ; 21.24222° ИГД / 41.52000; 21.24222