ПУ „Ристо Шуклев“ - Кованец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ристо Шуклев“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Гевгелија
Наречено по: Ристо Шуклев
Нас. место: Кованец
Адреса: с. Кованец
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Ристо Шуклев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Ристо Шуклев“ - Кованец; скратено: ПООУ „Ристо Шуклев“) — подрачно основно училиште во селото Кованец, составен дел на истоименото училиште од селото Негорци.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Ристо Шуклев.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето по неговото затворање во учебната 2000/2001, со обнова на фасадата и неговата внатрешност било повторно ставено во функција во 2016 година.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Кованец.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Основно општинско училиште "Ристо Шуклев"". Општина Гевгелија. 2013-10-13. Посетено на 2019-03-05.
  2. "Пуштено во употреба реновираното подрачно училиште во гевгелиското село Кованец". Влада на Македонија. 28 јануари 2016. Посетено на 6 јули 2017.

Координати: 41°13′30″N 22°24′54″E / 41.22500° СГШ; 22.41500° ИГД / 41.22500; 22.41500