ПУ „Пецо Даскалот“ - Сенокос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пецо Даскалот

Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Пецо Даскалот
Нас. место: Сенокос
Адреса: с. Сенокос
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 11
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Пецо Даскалот“ (официјално: Подрачно основно училиште „Пецо Даскалот“ - Сенокос; скратено: ПОУ „Пецо Даскалот“) — подрачно основно училиште во селото Сенокос, составен дел на истоименото училиште во селото Долнени.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот партизан Пецо Даскалот.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик во 2 паралелки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Образование | Општина ДОЛНЕНИ“. www.opstinadolneni.gov.mk. Посетено на 2021-12-30.

Координати: 41°24′49″N 21°28′9″E / 41.41361° СГШ; 21.46917° ИГД / 41.41361; 21.46917