ПУ „Пере Тошев“ - Дреновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Пере Тошев“

Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Пере Тошев
Нас. место: Дреновци
Адреса: с. Дреновци
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Пере Тошев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Пере Тошев“ - Дреновци; скратено: ПОУ „Пере Тошев“) — подрачно основно училиште во селото Дреновци, составен дел на истоименото училиште во селото Десово.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Пере Тошев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во средишниот дел од селото, во непосредна близина на црквата „Св. Теодор Тирон“.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Образование“. македонски: Општина Долнени. конс. 31 јануари 2020. 

Координати: 41°28′06″N 21°32′38.4″E / 41.46833° СГШ; 21.544000° ИГД / 41.46833; 21.544000