ПУ „Никола Карев“ - Прналија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Карев

Поглед на подрачното основно училиште „Никола Карев“
Поглед на подрачното основно училиште „Никола Карев“
Место
Општина: Општина Радовиш
Наречено по: Никола Карев
Нас. место: Прналија
Адреса: с. Прналија
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: турски
Контактни информации

Основно училиште „Никола Карев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Никола Карев“ - Прналија; скратено: ПОУ „Никола Карев“) — подрачно основно училиште во селото Прналија, составен дел на истоименото училиште во Радовиш.

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Никола Карев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во крајниот западен дел од селото, на возвишение коешто му дава доминантна положба во однос на остатокот од селото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на турски наставен јазик во две или три училници.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°39′39.3″N 22°24′42.8″E / 41.660917° СГШ; 22.411889° ИГД / 41.660917; 22.411889