ПУ „Неџати Зекерија“ - Брештани

Координати: 41°27′19.6″N 20°35′13.5″E / 41.455444° СГШ; 20.587083° ИГД / 41.455444; 20.587083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Неџати Зекерија

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Центар Жупа
Наречено по: Неџати Зекерија
Нас. место: Брештани
Адреса: с. Брештани
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: турски
Контактни информации

Основно училиште „Неџати Зекерија“ (службено: Подрачно основно општинско училиште „Неџати Зекерија“ - Брештани; скратено: ПООУ „Неџати Зекерија“) — подрачно основно училиште во дебарското село Брештани, составен дел на истоименото училиште во селото Коџаџик.[1]

Училиштето е именувано по турскиот писател Неџати Зекерија.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на турски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

41°27′19.6″N 20°35′13.5″E / 41.455444° СГШ; 20.587083° ИГД / 41.455444; 20.587083