ПУ „Манчу Матак“ - Крушеани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манчу Матак

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Кривогаштани
Наречено по: Манчу Матак
Нас. место: Крушеани
Адреса: с. Крушеани
Основни информации
Број на ученици: 33
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Манчу Матак“ (официјално: Подрачно основно училиште „Манчу Матак“ - Крушеани; скратено: ПОУ „Манчу Матак“) — подрачно основно училиште во селото Крушеани, составен дел на истоименото училиште во селото Кривогаштани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во источниот дел на селото Крушеани.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик во 5 паралелки со вкупно 33 ученици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Годишна програма“. ОУ „Манчу Матак“ - Кривогаштани. Посетено на 2022-01-05.

Координати: 41°18′45″N 21°21′7″E / 41.31250° СГШ; 21.35194° ИГД / 41.31250; 21.35194