ПУ „Крсте Петков Мисирков“ - Лажец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крсте Петков Мисирков

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Битола
Наречено по: Крсте Петков Мисирков
Нас. место: Лажец
Адреса: с. Лажец
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Крсте Петков Мисирков“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Крсте Петков Мисирков“ - Лажец; скратено: ПООУ „Крсте Петков Мисирков“) — подрачно основно училиште во селото Лажец, претставува единка на училиштето истоименото училиште од селото Бистрица.

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски филолог Крсте Петков Мисирков.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Лажец, во непосредна близина на некогашниот задружен дом.

Градба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето е руиниран, при што најголем проблем претставува покривот на градбата. Покрај покривот, училиштето се соочува со проблеми во инвентарот и во внатрешноста на објектот.[1]

Во март 2019 година била извршена замена на печката за дрва, која се користи за загревање на училиштето. Воедно, отпочнале и активности за санација на покривната конструкција.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува на албански и македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Училиштето во село Лажец руинирано, се бараат донацииMeta.mk“. Meta.mk. Посетено на 2019-03-08.
  2. Ана (2019-03-01). „Санирање на подрачните училишта во општина Битола“. А1он. Посетено на 2019-03-08.[мртва врска]

Координати: 40°54′47″N 21°22′51″E / 40.91306° СГШ; 21.38083° ИГД / 40.91306; 21.38083