ПУ „Кочо Рацин“ - Туралево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кочо Рацин“
Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кратово
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Туралево
Адреса: с. Туралево
Основни информации
Број на ученици: 15 (2017/18)
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Кочо Рацин“ - Туралево; скратено: ПООУ „Кочо Рацин“) — подрачно основно училиште во селото Туралево, претставува единка на училиштето истоименото училиште од градот Кратово.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски поет Кочо Рацин.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Туралево, сместено на самиот влез во селото.

Градба[уреди | уреди извор]

Објектот е во добра состојба и истиот е обновен.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Лична карта“. ООУ „Кочо Рацин“ Кратово (en-US). конс. 2019-03-09. 

Координати: 42°4′52″N 22°7′36″E / 42.08111° СГШ; 22.12667° ИГД / 42.08111; 22.12667