ПУ „Коле Канински“ - Буково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коле Канински

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Битола
Наречено по: Коле Канински
Нас. место: Буково
Адреса: с. Буково
Местоположба

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Коле Канински“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Коле Канински“ - Буково; скратено: ПООУ „Коле Канински“) — подрачно основно училиште во селото Буково, кое престанало да работи како средишно училиште во 1967 година и било припоено кон училиштето истоименото училиште од Битола.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски партизан Коле Канински.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Буково, во непосредна близина на главната селска црква „Св. Димитриј“.

Градба[уреди | уреди извор]

Училиштето било подигнато од страна на браќата Теохар и Јован Димитриу-Пиника, кои изградиле и други вредни објекти низ Битола.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историјат“. ОУ „Коле Канински“ (англиски). 2013-10-13. Посетено на 2019-03-05.
  2. „БИТОЛА ТРАГА ПО НАСЛЕДСТВО ОД ГРЦИЈА СТАРО 92 ГОДИНИ“. Сакам Да Кажам. 2019-01-13. Посетено на 2019-03-05.

Координати: 40°59′37″N 21°19′53″E / 40.99361° СГШ; 21.33139° ИГД / 40.99361; 21.33139