Прејди на содржината

ПУ „Кирил и Методиј“ - Злетово

Координати: 41°59′17″N 22°14′01″E / 41.98806° СГШ; 22.23361° ИГД / 41.98806; 22.23361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирил и Методиј

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Пробиштип
Наречено по: Свети Кирил и Методиј
Нас. место: Злетово
Адреса: ул. „Јане Сандански“, бб, с. Злетово
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1966
Број на ученици: 213
Настава на: македонски
Контактни информации
Е-пошта b_miladinovci@yahoo.com
Телефон 032/495-217
Факс 032/483-085

Подрачно училиште „Кирил и Методиј“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Кирил и Методиј“ - Злетово; скратено: ПООУ „Кирил и Методиј“) — подрачно основно училиште во селото Злетово, составен дел на училиштето „Браќа Миладиновци“ од градот Пробиштип.[1]

Училиштето е именувано по словенските просветители Светите Кирил и Методиј.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Злетово, сместено на сретсело.

Историја

[уреди | уреди извор]

Училиштето е изградено во 1966 година.

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Во училиштето се запишани 213 ученици, распределени во 10 паралелки.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „ООУ Браќа Миладиновци“. Општина Пробиштип. Посетено на 10 ноември 2022.

41°59′17″N 22°14′01″E / 41.98806° СГШ; 22.23361° ИГД / 41.98806; 22.23361