ПУ „Кирил и Методиј“ - Дулица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирил и Методиј

Поглед на подрачното основно училиште „Кирил и Методиј“
Поглед на подрачното основно училиште „Кирил и Методиј“
Место
Општина: Општина Македонска Каменица
Наречено по: Свети Кирил и Методиј
Нас. место: Дулица
Адреса: с. Дулица
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кирил и Методиј“ (официјално: Подрачно основно училиште „Кирил и Методиј“ - Дулица; скратено: ПОУ „Кирил и Методиј“) — подрачно основно училиште во селото Дулица, составен дел на истоименото училиште во Македонска Каменица.

Училиштето е именувано по сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во Парапушево маало.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 41°59′23.7″N 22°34′11.7″E / 41.989917° СГШ; 22.569917° ИГД / 41.989917; 22.569917