ПУ „Исмаил Ќемали“ - Гостиражни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исмаил Ќемали

Поглед на подрачното основно училиште „Исмаил Ќемали“
Поглед на подрачното основно училиште „Исмаил Ќемали“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Исмаил Ќемали
Нас. место: Гостиражни
Адреса: с. Гостиражни
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски и албански
Контактни информации

Основно училиште „Исмаил Ќемали“ (официјално: Подрачно основно училиште „Исмаил Ќемали“ - Гостиражни; скратено: ПОУ „Исмаил Ќемали“) — подрачно основно училиште во селото Гостиражни, составен дел на истоименото училиште во селото Црнилиште.[1]

Училиштето е именувано по албанскиот политичар и дипломат Исмаил Ќемали.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во јужниот дел од селото, непосредно од левата страна на патот кој води до Гостирашкиот манастир.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува на македонски и албански наставен јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

Координати: 41°33′07.9″N 21°25′51.9″E / 41.552194° СГШ; 21.431083° ИГД / 41.552194; 21.431083