ПУ „Дедо Иљо Малешевски“ - Будинарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Дедо Иљо Малешевски“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Берово
Наречено по: Дедо Иљо Малешевски
Нас. место: Будинарци
Адреса: с. Будинарци
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Дедо Иљо Малешевски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Дедо Иљо Малешевски“ - Будинарци; скратено: ПООУ „Дедо Иљо Малешевски“) — подрачно основно училиште во селото Будинарци, составен дел на истоименото училиште од градот Берово.[1]

Училиштето е именувано по војводата Дедо Иљо Малешевски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Будинарци, сместено на влезот во селото, непосредно до главниот пат.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ОУ „Дедо Иљо Малешевски". македонски: Општина Берово. Посетено на 9 март 2017.

Координати: 41°45′44″N 22°46′50″E / 41.76222° N; 22.78056° E / 41.76222; 22.78056