ПУ „Гоце Делчев“ - Тремник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоце Делчев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Неготино
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Тремник
Адреса: с. Тремник
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Тремник; скратено: ПООУ „Гоце Делчев“) — подрачно основно училиште во селото Тремник, составен дел на истоименото училиште од градот Неготино.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Тремник.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историјат“. македонски: ОУ „Гоце Делчев“ - Неготино. Посетено на 24 април 2019.

Координати: 41°26′25″N 22°9′6″E / 41.44028° СГШ; 22.15167° ИГД / 41.44028; 22.15167