ПУ „Гоце Делчев“ - Тимјаник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Гоце Делчев“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Неготино
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Тимјаник
Адреса: с. Тимјаник
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Тимјаник; скратено: ПООУ „Гоце Делчев“) — подрачно основно училиште во селото Тимјаник, составен дел на истоименото училиште од градот Неготино.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Тимјаник.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историјат“. македонски: ОУ „Гоце Делчев“ - Неготино. Посетено на 25 април 2019.

Координати: 41°28′4″N 22°4′58″E / 41.46778° N; 22.08278° E / 41.46778; 22.08278