ПУ „Гоце Делчев“ - Ракитец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоце Делчев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Конче
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Ракитец
Адреса: с. Ракитец
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Ракитец; скратено: ПООУ „Гоце Делчев“) — подрачно основно училиште во селото Ракитец, составен дел на истоименото училиште од селото Конче.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Ракитец.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Атанасов, Зоранчо (2011). Инфраструктурни одлики на населените места во општините Радовиш и Конче (PDF). стр. 65–77. Посетено на 12 мај 2016.

Координати: 41°32′38″N 22°25′35″E / 41.54389° СГШ; 22.42639° ИГД / 41.54389; 22.42639