ПУ „Гоце Делчев“ - Панчарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоце Делчев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Пехчево
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Панчарево
Адреса: с. Панчарево
Основни информации
Број на ученици: 6 (2017/2018)
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Панчарево; скратено: ПООУ „Гоце Делчев“) — подрачно основно училиште во селото Панчарево, составен дел на основното училиште „Ванчо Китанов“ од градот Пехчево.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Панчарево, односно во маалото Филиповци, непосредно до главната селска црква „Св. Димитриј“.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ООУ Ванчо Китанов Пехчево“. Општина Пехчево. Посетено на 25 февруари 2018.

Координати: 41°51′23″N 22°54′9″E / 41.85639° СГШ; 22.90250° ИГД / 41.85639; 22.90250