ПУ „Гоце Делчев“ - Долни Липовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Гоце Делчев“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Конче
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Долни Липовиќ
Адреса: с. Долни Липовиќ
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Долни Липовиќ; скратено: ПООУ „Гоце Делчев“) — подрачно основно училиште во селото Долни Липовиќ, составен дел на истоименото училиште од селото Конче.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Долни Липовиќ.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°30′22″N 22°27′19″E / 41.50611° СГШ; 22.45528° ИГД / 41.50611; 22.45528