ПУ „Гоце Делчев“ - Долни Дисан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоце Делчев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Неготино
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Долни Дисан
Адреса: с. Долни Дисан
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Долни Дисан; скратено: ПООУ „Гоце Делчев“) — подрачно основно училиште во селото Долни Дисан, составен дел на истоименото училиште од градот Неготино.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Долни Дисан.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историјат“. македонски: ОУ „Гоце Делчев“ - Неготино. Посетено на 25 април 2019.

Координати: 41°24′40″N 22°4′45″E / 41.41111° СГШ; 22.07917° ИГД / 41.41111; 22.07917