ПУ „Ванчо Николески“ - Куратица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ванчо Николески

Поглед на подрачното основно училиште „Ванчо Николески“
Поглед на подрачното основно училиште „Ванчо Николески“
Место
Општина: Општина Охрид
Наречено по: Ванчо Николески
Нас. место: Куратица
Адреса: с. Куратица
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Ванчо Николески“ (официјално: Подрачно основно училиште „Ванчо Николески“ - Куратица; скратено: ПОУ „Ванчо Николески“) — подрачно основно училиште во селото Куратица, составен дел на истоименото училиште во селото Лескоец.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот писател Ванчо Николески.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во непосредна близина на сретселото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За училиштето“. ОУ „Ванчо Николески“ - Лескоец, Охрид. 2013-11-23. Посетено на 2019-12-02.

Координати: 41°14′35.67″N 20°53′24.49″E / 41.2432417° СГШ; 20.8901361° ИГД / 41.2432417; 20.8901361