Прејди на содржината

ПУ „Браќа Миладиновци“ - Студена Бара

Координати: 42°1′36.9″N 21°43′34.1″E / 42.026917° СГШ; 21.726139° ИГД / 42.026917; 21.726139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Браќа Миладиновци

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Куманово
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Студена Бара
Адреса: с. Студена Бара
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 10 (2023/24)[1]
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Браќа Миладиновци“ - Студена Бара; скратено: ПООУ „Браќа Миладиновци“) — подрачно основно училиште во селото Студена Бара, претставува единка на училиштето истоименото училиште од градот Куманово.[2]

Училиштето е именувано по истакнатите македонски преродбеници браќата Миладиновци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Студена Бара, сместено на самиот влез во селото.

Градба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето не е обновен и истиот е во лоша состојба. Површината на објектот е 96 метри квадратни, има 2 училници.[1]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Годишна програма за учебната 2023/24 г. ООУ „Браќа Миладиновци" - Куманово“. ОУ „Браќа Миладиновци“ - Куманово. 2023 г. Посетено на 8 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „За училиштето“. ООУ „Браќа Миладиновци“. Посетено на 7 јануари 2024.

42°1′36.9″N 21°43′34.1″E / 42.026917° СГШ; 21.726139° ИГД / 42.026917; 21.726139