ПУ „Браќа Миладиновци“ - Ратавица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Браќа Миладиновци“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Пробиштип
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Ратавица
Адреса: с. Ратавица
Основни информации
Основано: 1950
Број на ученици: 12
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Браќа Миладиновци“ - Ратавица; скратено: ПООУ „Браќа Миладиновци“) — подрачно основно училиште во селото Ратавица, составен дел на истоименото училиште од градот Пробиштип.[1]

Училиштето е именувано по македонските писатели Браќа Миладиновци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Ратавица, сместено на излезот од селото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наставата се изведува во една комбинирана паралелка за сите 12 ученици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ООУ Браќа Миладиновци“. Општина Пробиштип. конс. 18 април 2019. 

Координати: 41°58′8″N 22°13′5″E / 41.96889° СГШ; 22.21806° ИГД / 41.96889; 22.21806