ПУ „Браќа Миладиновци“ - Пчиња

Координати: 42°2′18″N 21°45′18″E / 42.03833° СГШ; 21.75500° ИГД / 42.03833; 21.75500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Браќа Миладиновци

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Куманово
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Пчиња
Адреса: с. Пчиња
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 62 (2023/24)[1]
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Браќа Миладиновци“ - Пчиња; скратено: ПООУ „Браќа Миладиновци“) — подрачно основно училиште во селото Пчиња, претставува единка на училиштето истоименото училиште од градот Куманово.[2]

Училиштето е именувано по истакнатите македонски преродбеници браќата Миладиновци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Пчиња, сместено во средишниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1895 година е изградена првата училница за воспитување на деца. Во првата година во школото учеле 16-17 ученици. Првиот ученик во основното училиште бил Алексо Ангелов во 1895 г.

Во 1927/28 е изградено училишна зграда во која се учело, истата зграда во 1955/56 е назначена за осумгодишно училиште во селото.

Градба[уреди | уреди извор]

Објектот е во добра состојба и истиот бил во процес на обнова во 2023 година. Површината на објектот е 239 метри квадратни, има 6 училници.[1]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Годишна програма за учебната 2023/24 г. ООУ „Браќа Миладиновци" - Куманово“. ОУ „Браќа Миладиновци“ - Куманово. 2023 г. Посетено на 8 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „За училиштето“. ООУ „Браќа Миладиновци“. Посетено на 7 јануари 2024.

42°2′18″N 21°45′18″E / 42.03833° СГШ; 21.75500° ИГД / 42.03833; 21.75500