ПУ „Браќа Миладиновци“ - Мусинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браќа Миладиновци

Поглед на подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Поглед на подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Мусинци
Адреса: с. Мусинци
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Подрачно основно училиште „Браќа Миладиновци“ - Мусинци; скратено: ПОУ „Браќа Миладиновци“) — подрачно основно училиште во селото Мусинци, составен дел на истоименото училиште во селото Добрушево.[1]

Училиштето е именувано по македонските поети Браќа Миладиновци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на крајот од селото и до него води исклучување од десната страна од патот кој продолжува до селото Мојно.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „За нас...“. македонски: ОУ „Браќа Миладиновци - Добрушево. Посетено на 31 јули 2019.
  2. Мусинци Архивирано на 25 ноември 2018 г.“. Мој Роден Крај.

Координати: 41°09′53.9″N 21°32′27.5″E / 41.164972° СГШ; 21.540972° ИГД / 41.164972; 21.540972