ПУ „Браќа Миладиновци“ - Езерани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Браќа Миладиновци“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Ресен
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Езерани
Адреса: с. Езерани
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Браќа Миладиновци“ - Езерани; скратено: ПООУ „Браќа Миладиновци“) — подрачно основно училиште во селото Езерани, составен дел на истоименото училиште од селото Царев Двор.

Училиштето е именувано по македонските книжевници Браќа Миладиновци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Езерани, на самото сретсело.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°01′43″N 21°01′13″E / 41.02861° N; 21.02028° E / 41.02861; 21.02028