ПУ „Браќа Миладиновци“ - Дедебалци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браќа Миладиновци

Поглед на подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Поглед на подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Дедебалци
Адреса: с. Дедебалци
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Подрачно основно училиште „Браќа Миладиновци“ - Дедебалци; скратено: ПОУ „Браќа Миладиновци“) — подрачно основно училиште во селото Дедебалци, составен дел на истоименото училиште во селото Добрушево.[1]

Училиштето е именувано по македонските поети Браќа Миладиновци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Влезната табла на училиштето

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот од селото, некаде на половина пат помеѓу селата Дедебалци и Далбеговци.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на 2016 година училиштето било делумно обновено. Во тој зафат биле обновени дограмите, подовите и училишниот ходник.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

Учениците од подрачното училиште во Трап-Будаково подоцна доаѓаат да посетуваат настава во училиштето во Дедебалци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „За нас...“. македонски: ОУ „Браќа Миладиновци - Добрушево. Посетено на 15 октомври 2019.

Координати: 41°6′40.8″N 21°29′0.9″E / 41.111333° СГШ; 21.483583° ИГД / 41.111333; 21.483583