ПУ „Браќа Миладиновци“ - Будаково-Трап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Браќа Миладиновци“

Поглед на подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Поглед на подрачното основно училиште „Браќа Миладиновци“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Браќа Миладиновци
Нас. место: Будаково
Адреса: с. Будаково
Основни информации
Настава на: македонски и турски
Контактни информации

Основно училиште „Браќа Миладиновци“ (официјално: Подрачно основно училиште „Браќа Миладиновци“ - Будаково-Трап; скратено: ПОУ „Браќа Миладиновци“) — подрачно основно училиште во селото Будаково, составен дел на истоименото училиште во селото Добрушево.[1]

Училиштето е именувано по македонските поети Браќа Миладиновци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во јужниот дел од селото, во непосредна близина на соседното село Трап.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2014 година, училишната зграда била обновена со поддршка од Турската агенција за соработка и координација.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик за учениците од Трап и на турски наставен јазик за учениците од Будаково.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „За нас...“. македонски: ОУ „Браќа Миладиновци - Добрушево. Посетено на 31 јули 2019.
  2. „Учениците во Будаково добија реконструирано училиште“. македонски: Канал 5. 28 октомври 2014. Посетено на 16 октомври 2019.

Координати: 41°08′11.4″N 21°28′18.5″E / 41.136500° N; 21.471806° E / 41.136500; 21.471806