ПУ „Јунус Емре“ - Челопеци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јунус Емре

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кичево
Наречено по: Јунус Емре
Нас. место: Челопеци
Адреса: с. Челопеци
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 19[1]
Настава на: турски
Контактни информации

Подрачно училиште „Јунус Емре“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Јунус Емре“ - Челопеци; скратено: ПООУ „Јунус Емре“) — подрачно основно училиште во селото Челопеци. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Челопеци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед на училиштето

Училиштето е сместено во самиот средиштен дел на селото Челопеци.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува единствено на турски наставен јазик.[2]

Вкупно има 19 ученици од прво до петто одделение, кои се распоредени во 2 комбинирани паралелки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ОУ „Јунус Емре" - с. Лисичани, Пласница“. feniks.net.mk. Архивирано од изворникот на 2020-11-29. Посетено на 2020-12-22.
  2. „ЛИЧНА КАРТА“. ОУ,,МИРЧЕ АЦЕВ,,-ЛИСИЧАНИ. Посетено на 2020-12-22.

Координати: 41°28′19.72″N 21°01′43.68″E / 41.4721444° СГШ; 21.0288000° ИГД / 41.4721444; 21.0288000