ПУ „Ѓорче Петров“ - Секирци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорче Петров

Поглед на подрачното основно училиште „Ѓорче Петров“
Поглед на подрачното основно училиште „Ѓорче Петров“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Ѓорче Петров
Нас. место: Секирци
Адреса: с. Секирци
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Подрачно училиште „Ѓорче Петров“ (официјално: Подрачно основно училиште „Ѓорче Петров“ - Секирци; скратено: ПУ „Ѓорче Петров“) — подрачно основно училиште во селото Секирци, составен дел на истоименото училиште во селото Ропотово.

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Ѓорче Петров.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот од селото, на десната страна од патот кој води од соседното село Браилово.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

Координати: 41°28′29.3″N 21°25′01.5″E / 41.474806° СГШ; 21.417083° ИГД / 41.474806; 21.417083