Прејди на содржината

ПА Пивденмаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Државна фабрика „Производствен синдикат Пивденни Машинско-градежна фабрика именувана по Александр М. Макаров
Матично име
Південмаш
Пивденмаш
ВидДржавно претпријатие
ЖанрОдбранбена индустрија
Вселенска индустрија
Воздухопловна индустрија
ОснованоДатум на почеток и возраст
Седиштеул.Криворишка бр.1, ,
ПроизводиВозило за лансирање, балистичка ракета, ракетен мотор, вселенско летало, тракторски, трактори, тролејбус, лиење, фалсификување
Вработени
7,000 (2017)[1]
Матично претпријатие
Државна вселенска агенција на Украина
Мреж. местоyuzhmash.com

Државната фабрика „Производствен синдикат Пивденнии Машинско-градежна фабрика именувана по О.М. Макаров“, официјално скратено во Пивденмаш (украински: Південмаш) и претходно во Јужмаш (руски: Южмаш), што значи „Јужен инженеринг“ е украински државен производител на авијација. Била поранешна советска државна фабрика пред 1991 година.

Пивденмаш произведува вселенски летала, лансери (ракети), ракети со течно гориво, опрема за слетување, одлеаноци, кованици, трактори, алати и индустриски производи. Седиштето на компанијата е во Днипро, а работи за и ја известува Државната вселенска агенција на Украина. Работи со меѓународни партнери за воздухопловство во 23 земји.

Историја[уреди | уреди извор]

Пивденмаш првично функционирал како „фабрика 586“ во Советскиот Сојуз. Во 1954 година, советскиот авијациски инженер Михаил Јангел го основал автономното проектантско биро означено ОКБ-586, од одделот на поранешниот главен дизајнер на фабриката 586. Јангел претходно беше на чело на ОКБ-1 (денес РКК Енергија) и првенствено бил поддржувач на технологијата за складирање на гориво - за разлика од Сергеј Королев во ОКБ-1, кој бил поддржувач на ракети кои користат криогени погони. За да продолжи со развојот на балистички ракети користејќи течни погони за складирање, Михаил Јангел добил овластување да го претвори одделот на главниот конструктор на фабриката во автономно дизајнерско биро. По ова, ОКБ-586 бил назначен за Јужно Дизајн Биро (попознато како КБ Пивден) и фабриката 586 била преименувана во Јужна машинска фабрика во 1966 година, со фокус на дизајнот и производството на балистички ракети. Фабриката подоцна била преименувана во Јужен производствен синдикат за машинско градење, или Јужмаш (Украина).

Проектилите произведени во Пивденмаш ги вклучувале првата нуклеарна вооружена советска ракета Р-5М (SS-3 „Shyster“), Р-12 Двина (SS-4 „Sandal“), Р-14 Чусоваја (SS-5 „Skean“), првиот широко распореден советски ICBM Р-16 (SS-7 'Saddler'), Р-36 (SS-9 'Scarp'), МР-УР-100 Сотка (SS-17 'Spanker') и Р-36М (СС-18 „Сатана“). За време на советската ера, фабриката била способна да произведува до 120 ICBM годишно. Во доцните 1980-ти, Пивденмаш бил избран да биде главен производствен капацитет на РТ-2ПМ2 Топол-М ICBM (SS-27 "Sickle B").

По почетокот на перестројката, побарувачката за воено производство значително се намалила, а производната линија на Пивденмаш била проширена за да вклучи невоени употреби како што е цивилната машинерија. Еден вид производи додадени по 1992 година се тролејбуси. Моделите вклучуваат подвижен ЈуМЗ T1 (1992–2008), неговиот неподвижен брат ЈуМЗ T2 (1993–2008) и помодерен ЈуМЗ E-186 (2005–2006) кој има кабина со низок под. Леонид Кучма кој бил долгогодишен главен менаџер (1986-1992) на компанијата, станал премиер во 1992 година, а подоцна и претседател на Украина во 1994 година.

Покрај производствените капацитети во Днипро, во Здружението за производство Пивден е вклучена и механичката фабрика Павлохрад, која е специјализирана за производство на проектили со цврсто гориво. Важноста на Пивденмаш била дополнително засилена со нејзините врски со поранешниот претседател на Украина Леонид Кучма, кој работел во Пивденмаш од 1975 до 1992 година. Тој бил генерален директор на фабриката од 1986 до 1991 година.[потребен е цитат]

Во февруари 2015 година, по една година на затегнати односи, Русија објавила дека ќе ја прекине својата „заедничка програма со Украина за лансирање ракети Днепар и повеќе не [била] заинтересирана да купува украински засилувачи Зенит, продлабочувајќи ги проблемите за вселенската програма [на Украина] и нејзината се бори фабрика Пивденмаш“.[2] Со губењето на рускиот бизнис, некои мислеле дека единствената надеж за компанијата е зголемениот меѓународен бизнис, што се чинел неверојатно во расположливата временска рамка.[3] Изгледало дека ќе банкротираат од февруари 2015 година, но тоа било спречен.[3]

На 14 август 2017 година, Институтот за меѓународни стратешки студии издал извештај во кој биле презентирани докази дека „Северна Кореја набавила мотор со течно гориво со високи перформанси од недозволени мрежи во Русија и Украина“, најверојатно произведен од капацитетите на Пивденмаш.[4] И компанијата[5] и украинската влада[6] го негирале тврдењето.

Возило Антарес за лансирање било лансиран со помош на јадрото Пивденмаш од островот Валопс во октомври 2016 година за испорака на залихи до ISS.[7] Лансирана била ракета-носач Зенит во декември 2017 година, по двегодишна пауза, за да го испорача АнгоСат 1.[8]

Во февруари-март 2018 година, Пивденмаш ги објавил плановите за развој на платформа за тестирање за технологијата Хајперлуп развиена од Илон Маск и било планирано да се заврши во 2019 година во Днипро.[9] Министерот за инфраструктура на Украина подоцна го откажал овој „апсурден“ проект.[10] И покрај тоа, до 2021 година, било објавено дека групата има партнерства со 23 земји, вклучително и Саудиска Арабија.[11]

Во јули 2022 година, за време на руската инвазија на Украина во 2022 година, постројката „Пивденмаш“ во Днепро била погодена од руски крстаречки ракетен напад со долг дострел.[12] Фабриката повторно била цел на нападите на Украина во октомври-ноември 2022 година на 17 ноември 2022 година.[13]

Генерални директори[уреди | уреди извор]

 • Александар Макаров (1961 - 1986)
 • Леонид Кучма (1986 - 1992)
 • Јуриј Алексеев (1992 - 2005)
 • Виктор Шчегол (2005 - 2014)
 • Сергеј Воит (2014 - денес)

Структура[уреди | уреди извор]

 • Фабрика за ракетни и авијациски агрегати (создадена во 2010 година преку организација)
 • Машинска фабрика Павлорад (лоцирана во Павлорад)
 • Тракторска фабрика Днипро
 • Фабрика за технолошка опрема
 • Производствен комплекс „Металургија“
 • Производствен комплекс „Пивденмашенерго“
 • Градежно-инсталациски комплекс
 • Спортски комплекс Метеор
 • Социјална и домашна администрација
  • Санаториуми „Дубрава“ (Била Церква) и „Дружба“ (Алушта), Хотел Пивденни, Палата на културата Машинобудивник
 • Авиокомпанија Пивденмашавија

Воена и вселенска индустрија[уреди | уреди извор]

Пивденмаш е познат по своите производи од воената и вселенската индустрија, а на градот Днипро му го донел прекарот „Ракетниот град“.

Проектили[уреди | уреди извор]

Компанијата била клучен производител на ракети за советските ICBM и програмите за истражување на вселената. Историските и системите за лансирање Пивденмаш вклучуваат:

 • Р-5 Победа — првата нуклеарна вооружена ракета на Советскиот Сојуз
 • балистичката ракета на театарот Р-12 Двина
 • балистичката ракета на театарот Р-14 Чусоваја
 • Р-16 — првиот широко распореден ICBM на Советскиот Сојуз
 • Р-36 (8K67) ICBM
 • РТ-20П, првиот мобилен ICBM (не распореден)
 • Р-36орб, првиот ICBM со орбитална боева глава (не распореден)
 • семејството Р-36M ICBM (претворено во ракета Днепар)
 • семејството МР-УР-100 Сотка ICBM
 • ракетата 15А11 за системот Периметар
 • семејството РТ-23 Молодетс ICBM
 • мобилниот балистички ракетен систем со краток дострел Хрим-2

Возила за лансирање во вселената[уреди | уреди извор]

 • Космос
 • Днепар
 • Циклон (врз основа на Р-36/8K67)
 • Зенит
 • Бустери за Енергија (врз основа на првата фаза на Зенит)

Ракетни мотори[уреди | уреди извор]

 • РД-843

Автоматски систем за нуклеарна контрола[уреди | уреди извор]

 • Мртва рака - Сличен систем постоел во САД познат како Систем за итни ракетни комуникации (СИРК)

Производство на возила[уреди | уреди извор]

Била создадена во 1944 година како Тракторска фабрика во Дњепропетровск, а подоцна била проширена.

ЈуМЗ Е186
ЈуМЗ-6КЛ

Тролејбуси[уреди | уреди извор]

 • ЈуМЗ Т1 (1992–2008)
 • ЈуМЗ Т2 (1993–2008)
 • ЈуМЗ Т2.09 (1998–2007)
 • ЈуМЗ Е186 (2005–2006)
 • Днипро Т103 (2013–сега)
 • Днипро Т203 (2017–сега)

Трактори[уреди | уреди извор]

 • ЈуМЗ-2 (1954–1958)
 • ЈуМЗ-5 (1957–1962)
 • ЈуМЗ-6 (1971–2001)
 • ЈуМЗ-2 ЈуМЗ 8040.2|8040.2
 • ЈуМЗ-2 ЈуМЗ 8244.2|8244.2
 • ЈуМЗ-2 ЈуМЗ 8080|8080

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Внатре во „Satan's Lair: The Lock-Tight Ukrainian Rocket Plant“ Во центарот на технолошкиот скандал
 2. Messier, Doug (6 February 2015). „Russia Severing Ties With Ukraine on Dnepr, Zenit Launch Programs“. Parabolic Arc. Архивирано од изворникот на 2015-02-15. Посетено на 8 February 2015.
 3. 3,0 3,1 Doug Messier (February 10, 2015). „Ukraine Space Industry on Verge of Collapse“. Parabolic Arc. Архивирано од изворникот на 2024-01-12. Посетено на February 14, 2015.
 4. Elleman, Michael. „The secret to North Korea's ICBM success“. iiss.org. International Institute for Strategic Studies. Посетено на 14 August 2017.
 5. „The refutation of publication of The New York Times“. yuzhmash.com. PA Yuzhny Machine-Building Plant named after A. Makarov. Посетено на 14 August 2017.
 6. „Oleksandr Turchynov: Ukrainian defense-industrial complex did not supply weapons and military technology to North Korea“. National Security and Defense Council of Ukraine. Посетено на 14 August 2017.
 7. Henry, Caleb (18 October 2016). „Orbital ATK's Antares Returns to Flight Using RD-181 Engines“. satellitetoday.com. Via Satellite. Посетено на 27 January 2018.
 8. Zak, Anatoly. „Zenit delivers Angosat-1, but the spacecraft breaks contact with ground control“. RussianSpaceWeb.com. Посетено на 28 December 2017.
 9. Xuequan, Mu. „Ukraine to launch testing platform for Hyperloop: minister“. Xinhua. Архивирано од изворникот на 19 March 2018. Посетено на 19 March 2018.
 10. „There will be no hyper-hole in Ukraine - Krykliy“ (украински). Посетено на September 20, 2019.
 11. „Saudi Arabia's National Building sets up unit of Ukrainian aerospace firm Yuzhmash“. Arab News (англиски). 2021-12-24. Посетено на 2023-12-16.
 12. „Missile strike on Ukraine space plant in Dnipro kills three“. BBC News. 17 July 2022. Посетено на 18 July 2022.
 13. „Russian missiles pound Ukrainian energy facilities and defence plant“. reuters.com. 17 November 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]