Патолошки ефект

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ПАТОЛОШКИ ЕФЕКТ)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Патолошки афект е екстремна патолошка реакција на несразмерен повод која е пропратена со стеснување на свеста,дезинтеграција на психичките доживувања,психомоторен немир кој се развива до брутална агресивност,авто психичка и ало психичка дезориентација и амнезија. Во патолошки афект може да западне секој поединец,но најчесто се сретнува кај емоционално незрели и психопатско структурирани личности.

Наводи[уреди | уреди извор]