Ојлатал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ојлатал
Место во Фробург
Грб на Ојлатал
Ојлатал во рамките на Германија
Ојлатал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Фробург
Место единици 9
Основни податоци
Површина 47 км2
Надм. височина 275 м
Население 3.527  (31 декември 2006)
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04651, 04643
Повик. бр. 034345, 034341
Портал www.eulatal.info
Координати 51°6′13″N 12°36′38″E / 51.10361° СГШ; 12.61056° ИГД / 51.10361; 12.61056Координати: 51°6′13″N 12°36′38″E / 51.10361° СГШ; 12.61056° ИГД / 51.10361; 12.61056

Ојлатал (германски: Eulatal) — поранешна општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2009 година е дел од градот Фробург.