Очи широко затворени

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Очи ширум затворени)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Очи широко затворени
Eyes Wide Shut
Eyes Wide Shut.jpg
Промотивниот плакат на филмот
Режисер Стенли Кјубрик
Продуцент Стенли Кјубрик
Сценарист Новела:
Артур Шницлер
Сценарио:
Стенли Кјубрик
Фредерик Рафаел
Настапуваат Том Круз
Никол Кидман
Музика Џозелин Пук
Кинематографија Лери Смит
Монтажа Нигел Галт
Дистрибутер Warner Bros.
Премиера 16 јули 1999
Времетраење 159 минути
Држава Велика Британија / САД
Јазик Англиски
Буџет 65 милиони долари
Бруто заработка 55.691.208 $ (домашни)
160.637.680 $ (од светот)

Очи широко затворени (англиски: Eyes Wide Shut) е американска драма од 1999 година, во режија на Стенли Кјубрик, кој исто така се јавува и како продуцент. Филмот е базиран на новелата Новела за сонот од Артур Шницлер. Овој филм е воедно и последниот филм на Кјубрик. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Том Круз, Никол Кидман и Сидни Полак.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Приказната се одвива во Њујорк и ја следи неверојатната авантура на д-р Бил Харфорд (го игра Том Круз), кој е шокиран откако неговата сопруга Алис (ја игра Никол Кидман) му кажува дека пред една година размислувала за неверство. Една ноќ, ненадејно тој е втурнат во оргија во која учесниците се под маски.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 15.
  2. Антена, број 851, 18.10.2014, стр. 22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]