Оханес (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оханес
Координати: 37°02′ СГШ 2°44′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 32 км2
Надм. вис. 958 м
Население (2005)
 • Вкупно 795
 • Густина 24,8/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Оханес е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Оханес (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

784

765 749 766 766 822 795

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]