Офелија (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Офелија
Офелија (слика направена на 21 јануари 1986)
Откривање
Откритие наРичард Терил / Војаџер 2
Откритие на20 јануари 1986
Ознаки
Орбитални карактеристики
Главна орбита полупречник
53,763.390 ± 0.847 km[1]
Занесување0.00992 ± 0.000107[1]
0.37640039 ± 0.00000357 д[1]
10.39 км/с[б 1]
Наклон0.10362 ± 0.055° (кон урановиот екватор)[1]
Месечина наУран
Физички карактеристики
Димензии54 × 38 × 38 км[2]
Среден полупречник
21.4 ± 4 км[2][3][4]
~6600 км²[б 1]
Зафатнина~41,000 км³[б 1]
Маса~5.3×1016 кг[б 1]
Средна густина
~1.3 г/см³ (претпоставено)[3]
~0.0070 м/с²[б 1]
~0.018 км/с[б 1]
истовремен[2]
нула[2]
Албедо
Температура~64 К[б 1]

Офелија — месечина на Уран. Откриена е од сликите направени од Војаџер 2 на 20 јануари 1986 година и му е дадена привремената ознака S/1986 U 8.[6] Не била видена сè додека вселенскиот телескоп Хабл ја фотографирал во 2003 година.[5][7] Офелија била именувана по ќерката на Полониј, Офелија, во претставата Хамлет на Вилијам Шекспир. Назначена е како Уран VII.[8]

Освен неговата орбита, со полупречник од 21 км и геометриско албедо од 0,08 буквално ништо не се знае за неа. На сликите на Војаџер 2, Офелија се појавува како издолжен објект, а главната оска е насочена кон Уран. Односот на оските на сфероидот на пролатот на Офелија е 0,7 ± 0,3.[2]

Офелија делува како надворешна пастирска месечина за прстенот на Уран.[9] Орбитата на Офелија е во полупречникот на синхроната орбита на Уран, и затоа полека се распаѓа поради плимните сили.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Објаснувачки забелешки

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Пресметано на основа на други параметри.

Цитати

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Jacobson, R. A. (1998). „The Orbits of the Inner Uranian Satellites From Hubble Space Telescope and Voyager 2 Observations“. The Astronomical Journal. 115 (3): 1195–1199. Bibcode:1998AJ....115.1195J. doi:10.1086/300263.CS1-одржување: ref=harv (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Karkoschka, Erich (2001). „Voyager's Eleventh Discovery of a Satellite of Uranus and Photometry and the First Size Measurements of Nine Satellites“. Icarus. 151 (1): 69–77. Bibcode:2001Icar..151...69K. doi:10.1006/icar.2001.6597.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Planetary Satellite Physical Parameters“. JPL (Solar System Dynamics). 24 октомври 2008. Посетено на 29 септември 2020.
  4. 4,0 4,1 Williams, Dr. David R. (23 ноември 2007). „Uranian Satellite Fact Sheet“. NASA (National Space Science Data Center). Посетено на 29 септември 2020.
  5. 5,0 5,1 Karkoschka, Erich (2001). „Comprehensive Photometry of the Rings and 16 Satellites of Uranus with the Hubble Space Telescope“. Icarus. 151 (1): 51–68. Bibcode:2001Icar..151...51K. doi:10.1006/icar.2001.6596.
  6. Smith, B. A. (27 јануари 1986). „Satellites and Rings of Uranus“. IAU Circular. 4168. Посетено на 29 септември 2020.
  7. Showalter, M. R.; Lissauer, J. J. (3 септември 2003). „Satellites of Uranus“. IAU Circular. 8194. Посетено на 29 септември 2020.
  8. „Planet and Satellite Names and Discoverers“. Gazetteer of Planetary Nomenclature. USGS Astrogeology. 21 јули 2006. Посетено на 29 септември 2020.
  9. Esposito, L. W. (2002). „Planetary rings“. Reports on Progress in Physics. 65 (12): 1741–1783. Bibcode:2002RPPh...65.1741E. doi:10.1088/0034-4885/65/12/201.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]